Workshopy pro školy

Základním i specializovaným školám nabízíme několik typů workshopů, které vždy přizpůsobujeme dané věkové kategorii. Pokud si nevyberete z naší nabídky, nebojte se nás oslovit a můžeme připravit program přesně podle vašich potřeb a přání.

Všichni naši lektoři jsou vystudovaní či studující archeologové, kteří se specializují na popularizaci vědy.

_MG_5884.jpg

OD KAMENE 
PO ZRNÍ

Neolit byl dobou plnou změn, které již navždy ovlivnily lidskou společnost. Jak vypadal takový běžný den v mladší době kamenné? Po krátké úvodní diskusi budou žáci rozděleni do skupin, ve kterých si vyzkouší typické pravěké dovednosti jako je například drcení obilí na mouku nebo výroba lněného provázku. Při kvízech na jednotlivých stanovištích navíc potrénují šedou kůru mozkovou. Osahají si a zkusí určit pravěké nástroje, vypátrají, co mohlo být v neolitu k obědu a některé výrobky si odnesou domů na památku a rodinnou ochutnávku.

Maximální počet účastníků: 1 třída

Délka programu: 90 minut

100 Kč*/žák

_MG_6008.jpg

TAJE
ARCHEOLOGIE

Archeologie je věda, která nám s pomocí nálezů vypráví příběhy lidí, kteří už pár tisíc let nežijí, a často je to opravdová detektivka. To ví přece každý! K čemu je nám ale dnes vlastně dobrá? A jaké by to bylo stát se na chvíli opravdovým vědcem? Vyzkoušet si, co obnáší práce v terénu, slepit si pravěkou nádobu a pátrat po významu nalezených předmětů? S námi skoro nepoznáte, že jste ve škole, vyvrátíte několik historických mýtů a dozvíte se tolik zajímavostí, že i Indiana Jones zbledne závistí! Domů si navíc odnesete své výtvory, aby z toho něco měli i rodiče.

Maximální počet účastníků: 1 třída

Délka programu: 90 minut

100 Kč*/žák

kdyby antiky nebylo.jpg

CO BY BYLO,

KDYBY ANTIKY NEBYLO

Antický svět je považován za kolébku civilizace. Jak velké území ve skutečnosti zabíral? Co se u nás dělo v době, kdy se ve Středomoří stavěly monumentální chrámy? A jak se
v té antice vlastně žilo? Žáci se v rámci workshopu vydají na objevitelskou výpravu do starověku a zažijí jej na vlastní kůži. V menších skupinkách blíže poznají některé stránky života v antice: stanou se umělci, poznají běžný život ve starověkých městech, nahlédnou do tajů latinského jazyka. Dozvědí se také, kam všude se v České republice vydat po stopách antické civilizace.

Maximální počet účastníků: 1 třída

Délka programu: 90 minut

100 Kč*/žák

kanopy

KOUZELNÁ

ZEMĚ NA NILU

Pyramidy, mumie a hieroglyfy, ty zná asi každý. Víte ale, proč starověcí Egypťané uctívali řeku Nil? Co přinesla tato civilizace světu a zda ovlivnila život i na našem území? Jak to bylo doopravdy s Tutanchamonovou kletbou? A víte, proč Egypťané mumifikovali své zemřelé? Po krátké úvodní prezentaci se žáci rozdělí do menších skupin, ve kterých si vyzkouší různé staroegyptské dovednosti a procvičí šedé buňky mozkové. Podepíšou se pomocí hieroglyfů, seznámí se s postupem mumifikace, osahají si repliky archeologických nálezů a v rámci kvízů se dozvědí mnoho zajímavých informací o životě v této slavné říši.

Maximální počet účastníků: 1 třída

Délka programu: 90 minut

100 Kč*/žák

na den starovekym rekem.jpg

NA DEN 
STAROVĚKÝM ŘEKEM

Starověké Řecko to nejsou jenom hrdinní bojovníci, krásné stavby a olympijské disciplíny. Co víme o každodenním životě jeho obyvatel? A jaký příběh nám o něm může povědět archeologie? Co jedli Řekové k obědu? Víte, co je to takový strigilis a k čemu se používal? Které byly původní olympijské disciplíny? S námi se o životě starých Řeků dozvíte spoustu věcí, které jste ve škole určitě neslyšeli, a ještě se u toho pořádně zahřejete!

Maximální počet účastníků: 1 třída

Délka programu: 90 minut

100 Kč*/žák

_MG_1512.jpg

TĚŽKÝ ŽIVOT 
V ŘÍMSKÉ ARMÁDĚ

Kam až sahalo římské impérium a jak je možné, že bylo tak rozlehlé? No přece díky armádě! Život vojáka ale nebyl žádný med. Výzbroj byla těžká, jídlo nic moc a na hry času málo. S námi se dozvíte, jak to v římské armádě chodilo, a sami si to i vyzkoušíte. Navíc se dozvíte, kde všude u nás můžete najít stopy římské civilizace.

Maximální počet účastníků: 1 třída

Délka programu: 90 minut

100 Kč*/žák

hra rota mensi.jpg

AVE
CAESAR

Vydejte se s námi do věčného města Říma. Nebude to jen tak ledajaká cesta, ale cesta do minulosti, do starověku! Na čem si Římané mohli pochutnávat? Víte, která současná desková hra se hrávala již tehdy? Na co Římané psali? S námi se nejen dozvíte, jak vypadal život v Římě před dvěma tisíci lety, ale vyzkoušíte si to na vlastní kůži.

Maximální počet účastníků: 1 třída

Délka programu: 90 minut

100 Kč*/žák

Naši kompletní nabídku seminářů pro pedagogy včetně bližších podrobností naleznete na webových stránkách nakladatelství FRAUS.

PRAVĚK NÁS UČÍ >>

workshop akreditovaný MŠMT

NESMRTELNÝ ODKAZ STARÉHO EGYPTA >>

a moderní trendy nejen ve výuce dějepisu

seminář pro pedagogy

NAŠE MĚSTO V PRAVĚKU >>

aneb Vlastivěda hravě

seminář pro pedagogy

Semináře pro pedagogy

* Při počtu účastníků do 15 osob je cena za žáka 130 Kč.
   Při programu na míru v délce 135 minut cena 150 Kč.